Diagnostyka stomatologiczna w Andrychowie

Pomyślne zakończenie leczenia może zagwarantować wyłącznie trafnie postawiona diagnoza, oparta na rzetelnie przeprowadzonym badaniu klinicznym i radiologicznym. Mamy tego świadomość, dlatego zadbaliśmy o to, żeby nasi pacjenci mogli skorzystać z pełnej oferty profesjonalnej diagnostyki.

W centrum Addent w Andrychowie można wykonać RTG zębów, badanie pantomograficzne i cefalometryczne, a także tomografię komputerową. Nasza pracownia wyposażona jest w najwyższej klasy sprzęt marki Gendex. Zapraszamy pacjentów z Andrychowa i okolicznych miejscowości, takich jak: Kęty, Wadowice, Kalwaria, Zator czy Żywiec.

Podstawą profesjonalnej i dokładnej diagnostyki wykonywanej przed leczeniem stomatologicznym jest badanie radiologiczne. Najczęściej wykonuje się punktowy rentgen zęba. Popularny jest również pantomogram, a jeśli pacjenta czeka np. leczenie ortodontyczne – badanie cefalometryczne. W przypadkach wymagających bardziej skomplikowanego przygotowania do zabiegu, lekarze korzystają z tomografii komputerowej (CBCT). W centrum Addent mamy możliwość przeprowadzenia wszystkich niezbędnych badań na miejscu, w obrębie jednej placówki – co jest bardzo wygodne z perspektywy pacjenta.

Zdjęcia wewnątrzustne - RTG punktowe zęba

Są potrzebne w celu oceny stanu pojedynczych zębów, zwłaszcza w trakcie leczenia kanałowego. Na zdjęciu rentgenowskim zęba stomatolog może zobaczyć, czy korzenie objęte są zmianami chorobowymi i wymagają leczenia endodontycznego. RTG zęba ułatwia postawienie właściwej diagnozy i jest najbardziej podstawowym badaniem w stomatologii – najczęściej wykonywanym i najmniej kosztownym.

Zdjęcia pantomograficzne (RTG)

Pantomogram, inaczej tzw. panorama lub zdjęcie panoramiczne, to przeglądowe zdjęcia całej szczęki i żuchwy, pozwalające na dokładne zbadanie stanu zębów i stworzenie planu leczenia. Często wykonywane jest w przypadku leczenia kanałowego, ponieważ ukazuje również obszar korzeni zębów. Z RTG pantomograficznego korzysta się również przy leczeniu implantologicznym, ortodontycznym i chirurgicznym – stanowi ono podstawową diagnostykę przed poważniejszymi zabiegami stomatologicznymi.

Zdjęcia cefalometryczne (RTG)

RTG cefalometryczne jest najczęściej wykonywane z pozycji i perspektywy bocznej (z profilu). Pozwala zdiagnozować wady zgryzu i zaplanować leczenie pod kątem ortodontycznym. Najczęściej korzystają więc z niego osoby, które planują założenie aparatu na zęby. Cefalometrię wykonuje się również w przypadku leczenia protetycznego i chirurgicznego. Dzięki zdjęciom cefalometrycznym możliwe jest pobranie pomiarów, które służą do opracowania kompleksowego planu metamorfozy stomatologicznej.

Tomografia komputerowa zębów (CBCT)

Jeśli pacjent potrzebuje wyjątkowo szczegółowej diagnostyki, nasi lekarze kierują go na badanie tomografem komputerowym. Wykonywane w technologii 3D jest niezastąpione w dogłębnej diagnostyce pod kątem leczenia implantologicznego i skomplikowanych zabiegów chirurgicznych. Pozwala na dokładne zbadanie stanu zębów, a także wymiarowanie tkanek, ocenę warunków kostnych oraz kondycji zatok obocznych nosa i stawów skroniowo-żuchwowych.

Micro CT - mikrotomografia komputerowa zębów

Mikrotomografia komputerowa to najczęściej wykonywane badanie tomograficzne w naszej placówce. Pozwala na obrazowanie kilku zębów (pole 5×5 cm). Dzięki niemu można zdiagnozować uszkodzenia i stany zapalne zębów, które zostały spowodowane np. wypadnięciem wypełnienia czy osłabieniem bądź pęknięciem szkliwa.

Diagnostyka stomatologiczna w Andrychowie – jak wygląda?

Innowacyjna technologia cyfrowa zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa przeprowadzanych badań radiologicznych i ogranicza dawkę szkodliwego promieniowania do minimum – jest ona nawet dziesięciokrotnie niższa w stosunku do konwencjonalnego prześwietlenia.

Wyniki badań wydajemy pacjentom w formie elektronicznej, na płycie CD. W razie potrzeby możemy również przekazać dokumentację radiologiczną drogą mailową, na wskazany przez pacjenta adres. Jeśli zachodzi taka potrzeba, doświadczony lekarz specjalista radiolog przygotuje opis przeprowadzonego badania. Zapraszamy do naszej pracowni radiologii od poniedziałku do piątku, w godzinach otwarcia gabinetu Addent.

Cennik diagnostyki stomatologicznej w Andrychowie